Skoči na vsebino

Silvia Gribaudi & Andrea Rampazzo

Amaterski tihotapci

Plesna predstava

Silvia Gribaudi & Andrea Rampazzo

Amaterski tihotapci

Gostuje En–Knap

1. KONTEKST

Silvia Gribaudi je večkrat nagrajena italijanska koreografinja, specializirana za uprizoritvene umetnosti. Od leta 2004 usmerja svoje raziskovanje na družbeni vpliv teles, pri čemer svoj koreografski jezik osredinja na komični element ter odnos med občinstvom in izvajalci. V zadnjem desetletju prevprašuje spolne stereotipe, ženske in moške identitete ter koncept virtuoznosti v plesu in vsakdanjem življenju, pri čemer presega klišeje in videze. Na odru Španskih borcev je že predstavila Gracije, delo, s katerim je obiskala večino večjih evropskih odrov.

Silvia Gribaudi in Andrea Rampazzo sta bila povabljena k sodelovanju z En–Knap Group v sklopu fokusa na lokalni dialog, slovensko italijansko zgodovino, sodelovanje in dvojnost, ki se vzpostavljata na njunem stičišču, lokalnost pa konceptualno presežeta z aktualnimi in univerzalnimi tematikami.

 

Amaterski tihotapci so del uradnega programa GO!2025.


Sklad za male projekte GO! 2025, glavni vir financiranja predstave Amaterski tihotapci je orodje katerega glavni cilj je priprava čezmejnega teritorija na Evropsko prestolnico kulture Nova Gorica-Gorica 2025. Sklad za male projekte GO! 2025, financiran s programa Interreg Italia-Slovenija 2021-2027, in ga upravlja EZTS GO / GECT GO.


2. METODA

Tema, ki jo razvijamo, ima zgodovinske reference in nas postavlja v stanje nenehne pozornosti med skladnostjo teme in potrebami teles, ki so na odru. Izhajamo iz vprašanja: Kako lahko spoštujemo zgodovinsko temo, s katero se lahko izvajalci povežejo tudi na osebni ravni? Za nas mora biti pogled tistih na odru v stiku s pogledom gledalca, da bi ga popeljali v intimni prostor odnosa, znotraj katerega razvijamo naš koncept bivanja na meji, na kraju neznanega, na kraju, kjer ni voditeljev, na kraju dialoga.

—Silvia Gribaudi & Andrea Rampazzo

3. URADNO BESEDILO (piše Dražen Dragojević)

16. september 1947. Dan, ki zaznamuje nov začetek. Dan, ko je na tleh konkretno označena nova mejna črta, črta, ki prečka ozemlje Gorice oz. Gorizie, ki deli Italijo in Jugoslavijo. Lesene stražnice, dolge črte bele krede, bodeča žica. Arhivske podobe razkrivajo dva različna pogleda – dve državi, dva sistema, dve propagandni pripovedi, ki delita, begata, a tudi netita željo. Da bi prečkali to bolečo belo črto, ljudje izumljajo nove prostore – skrivne kraje, v katerih skrivajo osebne stvari, ki jih nezakonito prevažajo čez mejo. To so izdelki, povezani z majhnimi užitki. Ti skrivni kraji so novi prostori pripadnosti in hrepenenja – takega, ki tvega vse za bežen trenutek svobode.

 

Destinacija: Iz te snovi so sanje. Destinacija: pripadnost skupnosti, skupni človeškosti. Hrepenenje po skupnosti, obči človeškosti. Brez meja. Izhajajoč iz osebnih spominov in zgodovinskih pričevanj o vsakdanjih dejanjih poguma in iznajdljivosti, majhnih uporih v majhnih užitkih s tihotapljenjem vsakdanjih dobrin, kot so cigarete, revije ali kavbojke – in zastavljanjem telesa – prek mesta, ki ga deli zgodovinska meja – in politični sistem, Amaterski tihotapci (2024) prek meje “četrte stene” tihotapijo ganljivo predstavo o pripadnosti skupnosti, skupni, obči človeškosti in hrepenenju po njej. 

 

Želja te bo osvobodila, vsaj tako so si populacije in generacije zamišljale. Želja, ki jo je pomenil #denim, na primer. Iz te snovi so sanje. Obstaja zagovor vloge, ki jo je imel #denim pri podiranju meja – in sistemov. Brez meja. To je izbira svobode, ne svoboda izbire, iti onkraj, preseganje ali prekoračenje meja, preseljevanje, bežanje, tihotapljenje. 

 

Koreografija, prežeta s pristno, surovo, razorožujočo duhovitostjo – podpis in stalnica Silvie Gribaudi in Andrea Rampazza – je pogajanje in posredovanje med osebno mejo, odrsko konvencijo in kolektivno željo, skozi katero se giblje in je ganjeno skupno, skupnostno telo. Brez nostalgije, humor v človeškosti in človeškost v humorju.  


4. BIOGRAFIJE

Silvia Gribaudi je večkrat nagrajena italijanska koreografinja, specializirana za uprizoritvene umetnosti. Od leta 2004 usmerja svoje raziskovanje na družbeni vpliv teles, pri čemer svoj koreografski jezik osredinja na komični element ter odnos med občinstvom in izvajalci. V zadnjem desetletju prevprašuje spolne stereotipe, ženske in moške identitete ter koncept virtuoznosti v plesu in vsakdanjem življenju, pri čemer presega klišeje in videze. Njene predstave so bile uvrščene na nacionalne in mednarodne festivale in so rezultat ustvarjalnega procesa, ki se usmerja na dialog in poetično srečanje z drugimi umetniki, plesnimi skupinami in skupnostmi. Sodelovala je v umetniških raziskovalnih projektih o aktivnem staranju skozi umetnost plesa in uprizarjanju spola po 60. letu starosti.

 

Andrea Rampazzo je plesalec in koreograf. Kot plesalec je sodeloval s plesnimi skupinami, kot so Compagnia Virgilio Sieni, Francesca Selva, Artemis Danza/Monica Casadei in drugimi. Koreografiral je dueta In controluce in Studio per due danzatori e una lampada. Leta 2015 je začel sodelovati s plesno skupino Déjà Donné Dance Company, kot plesalec in koreograf, avtorsko je zasnoval solo L'Appel du vide, ki raziskuje željo po neznanem, in duet Rapporto occasionale (prima stanza) o (ne)ravnovesju v človeških odnosih. Njegova dela so bila predstavljena na različnih festivalih in prizoriščih (Caffeine, Tendance, Corpi in Movimento in drugi). Leta 2017 je soustanovil Dance Makers: heterogeno skupino plesalcev, ki se ukvarja s koreografskimi itinerarji v muzejih, predstavami za oder oz. specifična prizorišča ter ustvarjalnimi intervencijami.

En–Knap (1994) je ustanovil plesalec in koreograf Iztok Kovač. Skozi leta obstoja deluje kot plesna skupina, produkcijska hiša in profesionalna, stalna zasedba (od 2007 dalje), kar ga dela za najstarejši ansambel za sodobni ples v Sloveniji. En–Knap se ponaša s kuriranim, domišljenim repertoarjem in konsistentno, raziskovalno estetiko – v sodelovanju z mednarodno priznanimi koreografi in režiserji z raznolikim estetskim ozadjem – ter z rednimi mednarodnimi gostovanji. En–Knap upravlja Center kulture Španski borci v Ljubljani (od 2009 dalje), ki je domicil zasedbe in obenem največje prizorišče v Sloveniji, namenjeno razvoju sodobnega plesa. En–Knap razvija odrsko in filmsko produkcijo, obe v presečišču z intenzivnim raziskovanjem virtualne resničnosti in tehnologije skozi Oder 360 (od 2019 dalje). En–Knap je porodil več kot 100 plesnih predstav, 12 plesnih filmov, 10 projektov v virtualni resničnosti, več kot 600 sodelavcev, več kot 600 gostovanj v več kot 30 držav ter več kot 20 nagrad.

 

5. KOLOFON

Koncept in koreografija: Silvia Gribaudi in Andrea Rampazzo
Ustvarjalci in izvajalci: En–Knap Group (Nika Zidar, Mattia Cason, Tina Habun, Davide Lafabiana, Tamás Tuza, Carolina Alessandra Valentini)
Glasba: Luca Scapellato
Oblikovanje svetlobe: Jaka Šimenc
Kostumografija: Katarina Markov (Atelje d.o.o.)
Produkcija: Zavod En–Knap
Koprodukcija: Artisti Associati Centro di Produzione Teatrale

Amaterski tihotapci so del uradnega programa GO!2025.

 

Projekt Amaterski tihotapci / ASMUG financira Evropska unija iz Sklada za male projekte GO! 2025 programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027, ki ga upravlja EZTS GO. (www.ita-slo.eu / www.euro-go.eu/spf)

 

Podpora Zavoda En–Knap in delovanja Centra kulture Španski borci (ki ga upravlja Zavod En–Knap):

Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo

Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije

 

VIDEO

(c) Sara Rman

 


En–Knap / Silvia Gribaudi & Andrea Rampazzo
AMATEUR SMUGGLERS

 

1. CONTEXT

Silvia Gribaudi is an award-winning Italian choreographer specializing in the performing arts. Since 2004, she has focused her research on the social impact of bodies, focusing her choreographic language on the comic element and the relationship between audience and performers. Over the last decade, she has been questioning gender stereotypes, feminine and masculine identities and the concept of virtuosity in dance and everyday life, going beyond clichés and appearances. She has previously presented Graces (a work that has toured most of the major European stages) on the stage of the Španski borci.

Silvia Gribaudi and Andrea Rampazzo were invited to collaborate with En–Knap as part of our focus on local dialogue, Slovenian-Italian history, collaboration and the duality established at their meeting point, conceptually transcending the local with topical and universal themes.

 

Amateur Smugglers is a part of the GO!2025 Official Programme.

The GO! 2025 Small Projects Fund, the main source of funding for the performance Amateur Smugglers, is a tool whose main objective is to prepare the cross-border territory for the European Capital of Culture Nova Gorica-Gorizia 2025. The GO! 2025 Small Projects Fund is funded by the Interreg Italia-Slovenia 2021-2027 programme and managed by EZTS GO / GECT GO.

2. THE METHOD


Having a theme to develop that has historical references puts us in a condition of continuous attention between the coherence of the theme and the needs of the bodies that are on stage. We are starting from the question: How can we respect a historical theme that the performers can also relate to on a personal level? For us, the gaze of those on stage must be in contact with the gaze of the spectator to lead them into an intimate space of relationship within which we are developing our concept of being on the border, in the place of the unknown, in the place where there are no leaders, in the place of dialogue.

—Silvia Gribaudi & Andrea Rampazzo

3. OFFICIAL TEXT

16 September 1947. The day that marks a new beginning. The day a new border line, the line crossing the territory of Gorizia, or Gorica, dividing Italy and Yugoslavia, is concretely marked on the ground. Wooden posts, long lines of white chalk, barbed wire. Archival images disclose two diverging points of view – two countries, two systems, two narratives of propaganda, dividing, confounding, but also igniting a desire. To cross that painful white line, new spaces are invented – secret places where personal belongings are hidden as they are transported illegaly across the border. They are items relating to small pleasures. Those secret places are new spaces of belonging and longing – one that risks all for a fleeting moment of freedom. 

 

Destination: The stuff that dreams are made of. Destination: Belonging to community, a shared humanity. Longing for community, a common humanity. Borderless. Departing from personal memories and historical accounts of everyday acts of courage and ingenuity, small resistances in small pleasures by smuggling everyday goods, such as cigarettes, magazines, or jeans – putting the body on the line – across a city divided by a historical border – and political system, Amateur Smugglers (2024) smuggles across the confines of “the fourth wall” a moving performance of belonging to and longing for community, a shared, common humanity. 

 

Desire will set you free, or so populations and generations imagined. Desire for #denim, for instance. The stuff that dreams are made of. A case has been made for the role of #denim in bringing down borders – and systems. Borderless. This is the choice for freedom, not the freedom of choice, in going beyond, transcending or surpassing borders, migrating, fleeing, smuggling. 

 

Imbued with a genuine, raw, disarming wit – a Silvia Gribaudi & Andrea Rampazzo signature and staple – the choreography is a negotiation and mediation between personal boundary, stage convention and collective desire, through which a common and communal body is moving and is moved. No nostalgia, humour in humanity, and humanity in humour.  


4. BIOGRAPHIES

Silvia Gribaudi is an award-winning Italian choreographer who specializes in performing arts. Since 2004, she has focused her research on the social impact of bodies, having centered her choreographic language around the comical element, and the relationship between the audience and performers. Over the past decade, she has been questioning gender stereotypes, female and male identities, and the concept of virtuosity in dance and daily life, transgressing clichés, and appearances. Her shows have been featured in national and international festivals, and are a result of a creative process focusing on dialogue and the poetic encounter with other artists, dance companies and communities. She has taken part in artistic research projects about active ageing through the art of dance and performing gender over the age of 60.


Andrea Rampazzo is a dancer and choreographer. As a dancer, he collaborated with dance companies, such as Compagnia Virgilio Sieni, Francesca Selva, Artemis Danza/Monica Casadei, and others. He choreographed the duets In controluce and Studio per due danzatori e una lampada. In 2015, he began collaborating with Déjà Donné Dance Company, both as dancer and choreographer, authoring L'Appel du vide, a solo investigating the desire for the unknown, and Rapporto occasionale (prima stanza), a duet about (im)balances in human relations. His works have been presented at various festivals and venues (Caffeine, Tendance, Corpi in Movimento, and others). In 2017, he co-founded Dance Makers: a heterogeneous group of dancers working on choreographic itineraries in museums, site specific/stage performances and creative interventions.

En–Knap (1994) was founded by dancer and choreographer Iztok Kovač. Throughout the years it has been active as a dance group, a production house and a professional, permanent ensemble (since 2007), making it the oldest ensemble for contemporary dance in Slovenia. The international ensemble is selected through an international audition. En–Knap boasts a curated, meticulous repertoire and a consistent, research aesthetic – in collaboration with internationally renowned choreographers and directors of diverse aesthetic traditions – as well as regular international touring. En–Knap manages the Španski borci Cultural Centre in Ljubljana (since 2009), which is both the ensemble's home base and the largest venue in Slovenia dedicated to the development of contemporary dance.  En–Knap develops stage and film production, both at the intersection with an intensive exploration of virtual reality and technology through Stage 360 (since 2019). Over the years, En–Knap has created more than 100 dance performances, 12 dance films, 10 virtual reality projects, and collaborated with over 600 artists. The company has performed over 600 guest performances in more than 30 countries and earned more than 20 awards. 

 

5. CREDITS

Concept and Choreography: Silvia Gribaudi and Andrea Rampazzo
Created and performed by:: En–Knap Group (Nika Zidar, Mattia Cason, Tina Habun, Davide Lafabiana, Tamás Tuza, Carolina Alessandra Valentini)
Music: Luca Scapellato

Lighting Design: Jaka Šimenc

Costume Design: Katarina Markov (Atelje d.o.o.)
Production: En–Knap Productions
Co-production: Artisti Associati Centro di Produzione Teatrale

Amateur Smugglers is a part of the GO!2025 Official Programme.

Project Amateur Smugglers / ASMUG is funded by the European Union through the Small Project Fund GO!2025 of the Interreg VI-A Italy-Slovenia 2021-2027 Programme, managed by GECT GO / EZTS GO. (www.ita-slo.eu / www.euro-go.eu/spf)

 

En–Knap Productions and Španski Borci Cultural Centre (managed by En–Knap Productions) are supported by:


City of Ljubljana – Department of Culture

Ministry of Culture of the Republic of Slovenia

VIDEO

(c) Sara Rman

 

 


En–Knap / Silvia Gribaudi & Andrea Rampazzo
CONTRABBANDIERI DILETTANTI

 

1. CONTESTO

 

Silvia Gribaudi è una pluripremiata coreografa italiana specializzata in arti performative. Dal 2004 ha concentrato la sua ricerca sull'impatto sociale dei corpi, incentrando il suo linguaggio coreografico sull'elemento comico e sul rapporto tra pubblico e interpreti. Negli ultimi dieci anni ha messo in discussione gli stereotipi di genere, le identità femminili e maschili, il concetto di virtuosismo nella danza e nella vita quotidiana, trasgredendo i cliché e le apparenze.

Silvia Gribaudi e Andrea Rampazzo sono stati invitati a collaborare con il En–Knap Group nell'ambito della loro attenzione al dialogo locale, alla storia italo-slovena, alla cooperazione e alla dualità, che si stabiliscono nella loro intersezione, trascendendo concettualmente la specificità locale con temi attuali e universali.

 

I contrabbandieri dilettanti fanno parte del programma ufficiale GO!2025.

Il fondo per piccoli progetti GO! 2025 è uno strumento il cui obiettivo principale è la preparazione del territorio transfrontaliero alla Capitale europea della cultura Nova Gorica - Gorizia 2025. Il fondo per piccoli progetti GO! 2025, finanziato dal programma Interreg Italia-Slovenia 2021-2027, è gestito da GECT GO / EZTS GO.

2. IL METODO

 

Avere un tema da sviluppare che ha dei riferimenti storici ci mette in una condizione di continua attenzione tra coerenza del tema e necessità dei corpi che sono in scena. Stiamo partendo dalla domanda: come poter rispettare un tema storico con cui gli interpreti possano relazionarsi anche su un livello personale? Per noi lo sguardo di chi sta in scena deve essere in contatto con lo sguardo dello spettatore, per condurlo in uno spazio intimo di relazione dentro cui stiamo sviluppando il nostro concetto di stare nel confine, nel luogo del non conosciuto, nel luogo dove non ci sono leader, nel luogo del dialogo.

—Silvia Gribaudi & Andrea Rampazzo

 

3. TESTO UFFICIALE (Scritto da Dražen Dragojević)


16 settembre 1947. Il giorno che segna un nuovo inizio. Il giorno in cui viene concretamente segnata sul terreno una nuova linea di confine, una linea che attraversa il territorio di Gorizia, o Gorica, che divide Italia e Jugoslavia. Sentinelle di legno, lunghe linee di gesso bianco, filo spinato. Immagini d'archivio rivelano due visioni divergenti: due paesi, due sistemi, due narrazioni propagandistiche che dividono, che confondono, ma che accendono anche un desiderio. Per attraversare questa dolorosa linea bianca, si inventano nuovi spazi, luoghi segreti dove si nascondono gli effetti personali trasportati illegalmente oltre il confine. Si tratta di oggetti legati a piccoli piaceri. Questi luoghi segreti sono nuovi spazi di appartenenza e di desiderio. Si rischia tutto per un fugace momento di libertà.

 

Destinazione: la materia di cui sono fatti i sogni. Destinazione: appartenere a una comunità, a un'umanità condivisa. Desiderio di comunità, un'umanità comune. Senza confini. 

Partendo dai ricordi personali e dai resoconti storici di atti quotidiani di coraggio e ingegno, piccole resistenze e piccoli piaceri, contrabbandando beni di uso quotidiano come sigarette, riviste o jeans – mettendo in gioco il proprio corpo – in una città divisa da un confine storico e da un sistema politico, Contrabbandieri dilettanti (2024) “contrabbanda” oltre i confini della “quarta parete”, rivelandosi una performance coinvolgente, sull’appartenenza e sul desiderio di comunità e di un'umanità comune e condivisa.

 

Il desiderio renderà liberi, o almeno così hanno immaginato popolazioni e generazioni. Il desiderio del #denim, per esempio. La materia di cui sono fatti i sogni. C’è chi sostiene il ruolo del #denim nell'abbattere i confini e i sistemi. Senza confini. È la scelta della libertà, non la libertà di scelta, di andare oltre, trascendere o superare i confini, migrare, fuggire, contrabbandare. 

 

Impregnata di un'arguzia genuina, cruda e disarmante – segno distintivo e caposaldo per Silvia Gribaudi e Andrea Rampazzo – la coreografia è una negoziazione e una mediazione tra confine personale, convenzione scenica e desiderio collettivo, attraverso cui un corpo comune e comunitario si muove ed emoziona. Nessuna nostalgia, umorismo nell'umanità e umanità nell'umorismo.  

 

4. BIOGRAFIE

Silvia Gribaudi è una pluripremiata coreografa italiana specializzata in arti performative. Dal 2004 ha concentrato la sua ricerca sull'impatto sociale dei corpi, incentrando il suo linguaggio coreografico sull'elemento comico e sul rapporto tra pubblico e interpreti. Negli ultimi dieci anni ha messo in discussione gli stereotipi di genere, le identità femminili e maschili, il concetto di virtuosismo nella danza e nella vita quotidiana, trasgredendo i cliché e le apparenze. I suoi spettacoli sono stati presentati in festival nazionali e internazionali e sono il risultato di un processo creativo incentrato sul dialogo e sull'incontro poetico con altri artisti, compagnie di danza e comunità. Ha partecipato a progetti di ricerca artistica sull'invecchiamento attivo attraverso l'arte della danza e della performance di genere oltre i 60 anni.

 

Andrea Rampazzo è danzatore e coreografo. Come danzatore ha collaborato con compagnie di danza come la Compagnia Virgilio Sieni, Francesca Selva, Artemis Danza/Monica Casadei e altre. Ha coreografato i duetti In controluce e Studio per due danzatori e una lampada. Nel 2015 ha iniziato a collaborare con la Compagnia di danza Déjà Donné, sia come danzatore che come coreografo, creando L'Appel du vide, un assolo che indaga il desiderio dell'ignoto, e Rapporto occasionale (prima stanza), un duetto sugli (in)equilibri nelle relazioni umane. I suoi lavori sono stati presentati in vari festival e sedi (Caffeine, Tendance, Corpi in Movimento e altri). Nel 2017 ha co-fondato Dance Makers: un gruppo eterogeneo di danzatori che lavora su percorsi coreografici nei musei, performance sia site specific che teatrali e altri interventi creativi.

 

En-Knap (1994) è stato fondato dal danzatore e coreografo Iztok Kovač. Nel corso degli anni, è stato attivo come gruppo di danza, casa di produzione e ensemble professionale permanente (dal 2007), diventando così l'ensemble di danza contemporanea più longevo della Slovenia. L'ensemble internazionale viene selezionato attraverso audizioni globali. En-Knap vanta un repertorio curato e meticoloso e un'estetica coerente e ricercata – in collaborazione con coreografi e registi di fama internazionale, appartenenti a diverse tradizioni estetiche – oltre a regolari tournée internazionali. En-Knap gestisce il Centro culturale Španski borci di Lubiana (dal 2009), che è sia la sede dell'ensemble sia il più grande spazio in Slovenia dedicato allo sviluppo della danza contemporanea. En-Knap sviluppa produzioni teatrali e cinematografiche, entrambe all'incrocio con un'intensa esplorazione della realtà virtuale e della tecnologia attraverso Stage 360 (dal 2019). Nel corso degli anni, En-Knap ha realizzato più di 100 spettacoli di danza, 12 film di danza, 10 progetti di realtà virtuale e ha collaborato con oltre 600 artisti. La compagnia si è esibita in oltre 600 spettacoli in più di 30 paesi e ha ottenuto più di 20 premi.

 

5. COLOFONE

Ideazione e coreografia: Silvia Gribaudi e Andrea Rampazzo
Creatori e interpreti: En–Knap Group (Nika Zidar, Mattia Cason, Tina Habun, Davide Lafabiana, Tamás Tuza, Carolina Alessandra Valentini)
Musiche: Luca Scapellato
Disegno luci: Jaka Šimenc
Costumi: Katarina Markov (Atelje d.o.o.)
Produzione: Produzioni En–Knap
Coproduzione: Artisti Associati Centro di Produzione Teatrale

 

I contrabbandieri dilettanti fanno parte del programma ufficiale GO!2025.

Il progetto è finanziato dall’Unione europea nell’ambito del Fondo per piccoli progetti (Small Project Fund) GO! 2025 del Programma Interreg VI-A Italia-Slovenia 2021-2027, gestito dal GECT GO. (www.ita-slo.eu / www.euro-go.eu/spf)

 

Produzioni En–Knap e Centro Culturale Španski Borci, gestito dalle Produzioni En–Knap, sono sostenuti da:

Città di Lubiana – Assessorato alla Cultura

Ministero della Cultura della Repubblica di Slovenia

 

VIDEO

(c) Sara Rman

 

6. 12. 2024, 18.00–19.00. Veliki oder. Abonma KONTO, IZVEN, Izbirna predstava za abonente